خوردنی های مشکوک به ایجاد جوش

– دانه ها مانند گردو، بادام زمینی و مواد غذایی صنعتی که از دانه ها ساخته می شود مانند کره بادام زمینی
– شکلات، به هر شکلی
– نوشابه های صنعتی، به خصوص آنها که رنگ تیره دارند!
– غذاهای تند و تیز و فلفلی – به خصوص اگر از سس های تند صنعتی استفاده می کنید. (سس خانگی که با فلفل تازه ساخته شده باشد آنقدر مضر نیست)
– غذا های پر نمک، مانند چیپس، پفک، سیب زمینی سرخ کرده وپیتزا
– مواد لبنی
– مواد قند
– کمتر سرخ کردنی ها را مصرف کنید

از این مواد غذایی استفاده کنید تا به بهبود جوش های شما کمک کند.

– گوشت قرمز
– مرغ
– ماهی
– میوه ها و سبزیجات
– چای خصوصا چای سبز
– غلات و حبوبات
– نان
– دو بار در هفته یک قاشق غذا خوری کدو مسمایی را با یک قاشق سیب درختی میل فرمایید.
– ﯾﮏ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ آﺵ ﮔﺸﻨﯿﺰ ) ﮔﺸﻨﯿﺰ ﻁﺒﻊ ﺳﺮﺩ ﻭ ﺧﺸﮏ ﺩﺍﺭﺩ، ﻭ ﺍﻟﺘﻬﺎﺏ ﭘﻮﺳﺖ ﺭﺍ ﻣﯽﮔﯿﺮﺩ) ﺩﺭﺳﺖ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﯿﻞ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ (ﺩﺭ ﺍﯾﻦآﺵ ﺍﺯ ﮔﻮﺷﺖ ﻭ ﻣﺮغ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩ ﻭ ﻣﯽﺑﺎﯾﺴﺖ آﻥ ﺭﺍ ﺑﺎ ﮔﺸﻨﯿﺰ ﺯﯾﺎﺩ، ﺩﺭﺳﺖ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﻮﺍﺩ ﺩﯾﮕﺮی ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺷﻨﺒﻠﯿﻠﻪ، ﺗﺮﻩ، ﺟﻌﻔﺮی ﻭ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻓﺼﻞ ﺳﺎل ﺍﺯ ﺑﺮﮒ ﭼﻐﻨﺪﺭ ﻭ ﯾﺎ ﺑﺮﮒ ﺍﺳﻔﻨﺎﺝ ﻧﯿﺰﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺷﻮﺩ). ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﭼﻮﻥ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ آﺵ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮏ ﻭﻋﺪﻩ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﻣﻘﺪﺍﺭی ﺑﺮﻧﺞ ﻧﯿﺰ ﺑﻪ آﻥ ﺍﻓﺰﻭﺩ. ﺍﯾﻦ ﻋﻤﻞ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺭژﯾﻢ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﺑﺎﻋﺚﭘﺎﮐﺴﺎﺯی ﺭﻭﺩﻩ ﻣﯽﮔﺮﺩﺩ.
متخصصین تغذیه همیشه بر این امر تاکید دارند که برای ارتقاء و حفظ سلامت باید غلات کامل را در رژیم خود بگنجانیم. مطالعات فراوان نشان داده اند که مصرف غلات کامل خطر ابتلا به عوارضی نظیر:
بیماری قلبی، سکته، سرطان، دیابت و چاقی را کاهش می دهد. این در حالیست که بسیاری از افراد مفهوم غلات کامل را نمی دانند. تنها اطلاع داشتن از مزایای سلامتی بخش غلات کامل، به شما کمکی نمی کند.
در واقع می بایست انواع محصولات غله کامل را به خوبی بشناسید و همچنین آنها را در وعده های غذایی روزانه خود بگنجانی.

انواع رایج غلات کامل عبارتند از:

– برنج وحشی (که در واقع، دانه ای کامل است). لازم به ذکر است که برنج وحشی سخت تر از برنج مرسوم است و زمان پخت طولانی تری دارد.
– برنج قهوه ای
– گندم کامل
– جو و جوی کامل، جوی دوسر
– چاودار
– بلغور گندم
– ذرت بو داده
– و برخی اقلام غیر مرسوم تر از غلات کامل عبارتند از: آمارانت (amaranth)، کینوا (quinoa)، ارزن، ذرت خوشه ای یا سورگوم (Sorghum)، تریتیکاله یا triticale هیبریدی از گندم و چاودار.

غذاهای برای جلوگیری از جوش زدن صورت

آواکادو: حاوی موادمغذی است که به حفظ ساختار پوست و بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. مهم‌ترین مواد مغذی آن ویتامین E و روغن حاوی اسیدهای چرب با یک باند دوگانه می‌باشد.

گوشت قرمز: حاوی مواد مغذی است که به کاهش التهاب کمک می‌کند و باعث بهبود زخم‌ها می‌شود.
همچنین برای سوختگی و رنگ پریدگی پوست (ناشی از کم خونی) مفید می‌باشد. مهم‌ترین مواد مغذی موجود در گوشت قرمز، پروتئین و آهن است.

مرکبات ترش: در ترمیم بریدگی‌ها، خراشیدگی‌ها و حفظ ساختار کلاژن (پروتئین مسئول نرمی، صاف و هموار بودن پوست) مفید است و باعث بهبود پوست آسیب دیده، پوست فرونشسته، چین و چروک شده و پیر می‌شود.
مهم‌ترین ماده مغذی مرکبات ویتامین C است.

سیب زمینی شیرین: به بهبود زخم‌ها و از بین رفتن جای زخم کمک می‌کند و پوست را در برابر آفتاب سوختگی حفظ می‌کند و برای درمان جوش غرور جوانی و بریدگی مفید است. مواد مغذی سیب زمینی شیرین بتاکاروتن، ویتامین C و E می‌باشد.

گوشت بوقلمون: حاوی اسیدهای آمینه‌ای است که رشد ویروس‌ها را کاهش می‌دهد. میزان حساسیت زایی خیلی پایین آن برای افرادی که رژیم‌های غذایی انحصاری دارند، مفید است. این گوشت همچنین برای بهبود زخم‌ها، سوختگی، تب خال و اگزما مفید است. مهم‌ترین ماده مغذی آن انواع اسیدآمینه از جمله اسیدآمینه لیزین است.

انواع ماهی: محتوی اسیدهای چربی هستند که التهاب را کاهش می‌دهند و خاصیت ضد آبی پوست را بهبود می‌بخشند.
مصرف ماهی برای بعضی از انواع خشکی پوست، پسوریازیس و التهاب‌ها مفید است. مهم‌ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشد.

زغال اخته: غنی از آنتی اکسیدان‌هایی است که به تقویت مویرگ‌های خونی و فیبرهای کلاژن کمک می‌کند. این ماده برای پوست آفتاب سوخته و فرآیند پیری مفید است. مهم‌ترین ماده مغذی زغال اخته آنتوسیانیدرین است.

غذاهای مفید دیگر برای سلامتی پوست

دانه کتان (بزرک): به حفظ رطوبت، هموار و نرم بودن پوست، و کاهش التهاب کمک می‌کند و برای بیماری پسوریازیس و خشکی پوست نیز مفید است. مهم‌ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا 3 و 6 و ویتامین E است.
هویج: باعث حفاظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌شود و به محو شدن جای زخم کمک می‌کند و برای درمان جوش غرور جوانی، بریدگی، خراشیدگی و آسیب‌های ناشی از خورشید مفید است. مهم‌ترین ماده مغذی آن بتاکاروتن است.

جگر: محتوی موادمغذی‌ای است که به بهبود و نوسازی پوست کمک می‌کند و برای پسوریازیس، بهبود زخم و محو شدن جای جوش غرور جوانی مفید است، و مهم‌ترین ماده مغذی آن ویتامین A است.

استفاده از چند ماسک چهره

– خا ک رس را حرارت داده (خاک رس را به قدری حرارت دهید که بوی برشتگی غالب شود سپس سرد کنید با گلاب برپوست به مدت 20 دقیقه ضماد شود)
– ترکیب سدر + ماست
– ماسک شاهتره
– ماسک گل خطمی سفید
– ماسک تفاله تخم خربزه(برای پوست های خشکی که جوش می زنند)
– آرد برنج + گلاب (آرد برنج را به قدری حرارت دهید که بوی برشتگی غالب شود سپس سرد کنید با گلاب برپوست به مدت 20 دقیقه ضماد شود.)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *