سورنجان یا گل حسرت، دارای طبیعت گرم وخشک ،گياهى است علفى و پايا از تيره سوسنی‏ها که در چمنزارها و مراتع مرطوب و خاکهاى سبک میروید، داراى پياز بزرگ و گوشت‏دار و محفوظ در پوششهاى نازك. سورنجان ظاهرا شبیه زعفران است و به آن زعفران علفزار نیز گفته می‌شود و فرق عمده آنها این است که گلهاى سورنجان 6 پرچم و زعفران 3 تا پرچم دارد، به علاوه برآمدگی ریشه زعفران کوچکتر و تقریبا مدور است، در صورتى که ریشه سورنجان دراز می‏باشد. این گیاه دارویی مفید در نقاط معتدل و مرطوب میروید. پیاز آن در عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر در خاک فرو میرود و در پائیز گلهای آن شکفته میشوند. این گیاه بسیار سمی بوده و ماده موثر آن به نام کلشی سین در بیماریهای قلب به کار می‌رود. در طب جديد كلشي سين كه ماده عامله سورنجان است، بهترين داروى ضد نقرس شناخته شده و داروهاى اختصاصى كه براى معالجه اين مرض ‍ وجود دارد تماما از تركيبات گل، پياز و بذر سورنجان میباشد.
خواص دارویی:
سورنجان، بهترین دارو برای درمان نقرس است و داروهاى اختصاصى كه براى معالجه این بیماری وجود دارد همگی، از تركیبات گل، پیاز و بذر سورنجان تهیه شده‌اند.
بوییدن گل سورنجان باز کننده مویرگ‌های بسته شده مغز است همچنین باعث باز شدن مجرای بینی شده و سردردهای سرد را تسکین می‌دهد.
یکی از مهمترین خواص سورنجان، استفاده از آن به همراه صبر زرد براى معالجه سیاتیك است.
استفاده از ضماد سورنجان با زعفران و تخم مرغ، براى تسكین درد استخوان و فرو بردن ورمها مفید است .

شامل خاصیت ضد التهاب، ضد رماتیسم، تقویت کننده قوای جنسی، مسهل، آرامبخش است.
درمان ورم مفاصل، روماتیسم، تسکین درد استخوان و درمان سیاتیک
درمان نقرس، تقویت نیروی جنسی، بادشکن و نیروبخش، ضد سرطان
درمان یرقان و ورم طحال

عوارض جانبی:
احساس تشنگی و سوزش در دهان و گلو، حالت تهوع و استفراغ
منع مصرف برای بیماران قلبی، زنان باردار، افراد دارای مشکلات دستگاه گوارش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *