فوفل یا پوپل یا نخل هندی با نام علمی Areca که در بیشتر کتاب‌های طب سنتی با نام فوفل شناخته می‌شود. یکی از ۵۰ گونه تیره نخل است که در مناطق استوایی می‌روید.

موادموثره:تانن.مواد چرب. کمی قند ساکاروز. بتا سیتوسترول. آلفا کاتچین .مانان.گالاکتان.گوواکولین.گوواسین .آرکودین.آرکاتین .آرکولین .آرکائیدین
خواص درمانی:
هم ملین و هم قابض می باشد، مدر و مقوی است، پاک کننده چرک و قاعده آور خواهد بود، دردهای گرم را تسکین میدهد و همچنین درد پهلو را رفع می کند، ترشح عرق را کاهش میدهد، مقوی معده است علاوه بر آنها و به هاضمه کمک میکند و اسهال را بند می اورد، ضد مالاریا و تب های نوبه ای است، ضدسرفه، باکتری، قارچ و انگل است، مردمک چشم را منقبض و کوچک میکند، مفید برای سیستم عصبی، برای رفع ناراحتی های ناشی از اختلال در سیستم ترشح ادرار نیز مفید است.
از بوی بد دهان جلوگیری می کند، سستی و بی حسی زبان و دهان را برطرف میسازد، برای رفع جوش ها و بیماریهای گرم دهان و رفع سستی دندان ها و لثه و خونریزی لثه مفید است.
عوارض جانبی :
سینه را خشونت میدهد، برای اشخاصی که سنگ کلیه و مثانه دارند مضر است، اگر دانه نارس آن خورده شود، سرگیجه و خفقان عارض میشود.
زنان بارداروکودکان از مصرف آن منع شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *