اجزاء اصلی فرآورده:

(ریشه چغندر)Beta vulgaris      (روغن کنجد)Sesamum indicum     (موم زنبور عسل)bee wax

مواد مؤثره:

فولات 136.00 میکروگرم، منگنز0.55 میلی گرم، پتاسیم518.50 میلی گرم ،فیبر3.40 گرم،ویتامین C6.12 میلی گرم، منیزیم39.10 میلی گرم، تریپتوفان0.03 گرم، آهن1.34  میلی گرم، مس 0.13 میلی گرم، فسفر 64.60 میلی گرم،  پكتين، ويتامين B1 و ويتامين, A  ساپوني زيد و فيتوسترول و بتائين و لوسين و تايروزين و ايزولوسين و آرژي نين و هيتيدين و فنيل الانين و اوراز و تايروزيناز و بتاسیانین (Betacyanin) و لینولئیک اسید، اولئیک اسید، اسید پالتمیک و آراشیدیک اسید،فسفر و مس و کومارین‌ها، فورانوکومارین‌ها، آلکالوئیدهای فورانوکینولین، فلاونوئیدها و به خصوص روتین، اسیدهای کاپرینیک، کاپریلیک و پلارگونیک، ویتامین K، ویتامین P و اسانس متیل نونیل کتون

موارد مصرف:

ضد لک – کک ومک

مقدار و طریقه مصرف:

2 تا 3 بار در روز روی محل لک ها را با قیروطی بپوشانید.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف:

هیچگونه عوارضی گزارش نشده است.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

لک صورت یا ملاسما، معمولا بصورت تغییر رنگ قهوه ای كوچك یا بزرگ روی صورت است كه اكثرا در خانمهای در سنین باروری (20تا50سالگی) دیده می شود. ملاسما را می توان در روی پیشانی، گونه ها، بالای لب، چانه و بینی مشاهده کرد. پاتوژنژ ملاسما كاملا شناخته شده نیست. مصرف ریشه به صورت خوراکی، 90% از عواملی که در ایجاد لک شرکت دارند را از میان می برد. از جمله آنکه رنگ دانه قرمز رنگ آن توسط گلبول های قرمز جذب می شود و توانایی حمل اکسیژن توسط خون را افزایش می دهد اسیدفولیک موجود در آن برای رشد سلول های جدید موثر است.

 ماساژ با شیرۀ چغندر نیز جریان خون را بهبود می بخشد. ویتامین هایAو C و املاح موجود در آن به طور موضعی در رفع لک صورت کمک کننده می باشد. روغن کنجد ، خاصیت سم‌زدایی دارد و می‌تواند سموم روی پوست را در خود حل کرده و پوست را به صورت عمیق تمیز کند.

از سوی دیگر مشخص‌شده که موم زنبور عسل خواص ضد باکتری، ضد التهابی، ضد قارچی، آنتی اکسیدان و ضد ویروسی دارد که عملاً هیچ‌گونه عارضه‌ی جانبی شناخته شده‌ای ندارد.

اثر فارماکولوژیک دارو از منظر مبانی طب سنتی:

در طب سنتی اگر بنا به هر علتی، پرزه رگی، گسسته یا ترک برده یا دهان باز کرده، خون به سوی بالا جهیده و در زیر پوست بماند به صورت لکه یا کک و مک پدیدار می شود. باید در قدم اول سریعا قبل از آنکه خون در زیر پوست خشک گردد آن را به بیرون جذب کنند زیرا اگر خون خزیده در آستر پوست  خشک شود سیاه رنگ گردد و بیرون آوردنش مشکل است. این داروی موضعی باید گیرنده و تحلیل برنده باشد که هم ماده را تحلیل ببرد و هم راه را بر تحلیل برنده ببندد اگر لک کهنه باشد باید دارو خاصیت گزندگی هم داشته باشد. اگر از نظر فارماسیوتیکس فرآورده به صورت ضماد یا مرهم به کار رود باید قبل مصرف، مدت های طولانی به دفعات زیاد با آب گرم موضع را ماساژ داد سپس مرهم راگذاشت اما در مصرف به شکل کرم یا قیروطی نیاز به این مرحله نیست فرآورده قیروطی سلق با گزینش قوی ترین موادی که این خاصیت را دارا می باشند قادر است بهترین درمان را ارائه دهد .

نکات قابل توصیه:

دربیماران پسوریازیس فرآورده با تجویز پزشک متخصص مصرف شود.قبل از مصرف قیروطی روی مواضع لک صورت،  آن را روی پوست زیر بغل ناحیه ی داخل بازو امتحان کنید.

 قبل هربارمصرف موضع مورد نظر از هر نوع آلودگی، گرد و خاک، کرم ها و سایرفرآورده های استعمالی پاک گردد.

 هیچگونه اثرات آنتاگونیستی با داروهای شیمیایی خوراکی یا موضعی ندارد .

محصولات مکمل:

  کرم کاسنی           قرص ویاحب مسهل گیاهی (لاگزاتیو)                       قرص ویاحب گیاهی انبرباریس (قرص لیور)

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *