اجزاء اصلی فرآورده:

برگ سنا (Cassia Obavata)       ،       گلبرگ گل سرخ(Roza Damascene)

مواد مؤثره:

اکسی متیل آنتراکینون گلوکزیدی (مانند سنوزید) یا آزاد، مانند امودین، اسید کریزوفانیک، گلوکزید کمفرین، اسید سالیسیلیک، املاح منیزیم، رزین (شامل الکل میریستیک، فیتوسترول، اسیدهای پالمیتیک، اسید استئاریک)، اسانس (استئاروپتن، اولئوپتن شامل ژرانیول وسیترونل لول)

 موارد مصرف:

    جهت دفع اخلاط سوخته و اخلاط بلغم، سودا و صفرای فاسد و یا خام توصیه می شود.

مقدار و طریقه مصرف:

روزانه 2 عدد قرص در یک وعده مصرف شود و در صورت عدم اجابت مزاج بسته به نیاز ، مقدار آن را می توان بیشتر نمود.

 

عوارض جانبی و موارد منع مصرف:

مي تواند گاهي کرامپ های شکمی و دل پیچه ايجاد كند. مصرف طولاني مدت و خارج از دُز درماني موجب اختلال دركار روده ها مي شود و تغيير رنگ ادرار (زرد قهوه اي مايل به قرمز)  را بوجود می آورد.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

یبوست (constipation) به معنای حرکت آرام مدفوع در روده ی بزرگ است که در اغلب موارد با مقدار زیادی مدفوع سفت و خشک در کولون نزولی که به علت جذب آب تجمع یافته است همراه می باشد. البته به احساس دائمی دفع کم یا دفع ناقص مدفوع نیز یبوست گفته می شود، زیرا در تمامی این حالات حرکت طبیعی محتویات روده مختل شده است.

سنوزیدهای آنترا کینونی مسئول اثرات مسهلی قوی فرآورده می باشند که قادرند حرکات پریستالتیسم را درکولونی که بنا به هر علتی به سمت آتونیک شدن می رود باز گردانند و از طرفی فرموله به گونه ای فراهم شده است که کنترل دفع با مهار رفلکس های دفعی و ایجاد روده ی تنبل ازبین نخواهد رفت. البته هر گونه پاتولوژی در روده، مگاکولون، رودۀ اتونیک، کم کاری تیروئید، نارسایی مزمن کلیه (CRF)، استرس، افسردگی ناشی از مصرف برخی داروها، می تواند ایجاد یبوست نماید که درمان بیماری عامل، اصلاح رژیم غذایی، در کنار مصرف این فرآورده توصیه می شود.

گلیکوزیدهای آنتراکینونی فرآورده اثرات آنتاگونیستی یا سینرژیستی بر گلیکوزیدهای قلبی دارد و در دوران بارداری به خاطرتحریک احتمالی آندومتر و موتاژن و ژنوتوکسیک بودن مجاز به مصرف نیست.

 عوارضی مانند دل پیچه، تهوع،  درد اسپاسم روده، که اکثرا با ماده ی موثره ی آنتراکینون همراه است به خاطر ترکیب خاص فرموله و استفاده از مصلحات گزارش نشده است.

اثرفارماکولوژیک دارو از منظر مبانی طب سنتی:

خاصیت مسهلی داروهای گیاهی به گونه ای است که ادرار را کاهش داده و در نتیجه خطر بروز اختلال آب و  الکترولیت منتفی می شود که این خطردر تمامی فراورده های شیمیایی که با همین هدف درمانی مصرف می شوند وجود دارد.  و در طب سنتی هر دارویی که سبب اسهال میگردد برای درد مفاصل مفید است و در ترکیب این فرموله نیروی گرمی بخش و نیروی سردکننده با هم وجود دارد و به عنوان یک قانون بو علی سینا هر دارویی که این خاصیت را داشته باشد در علاج دمل گرم از آغاز تا پایان مفید است. طبیعت دارو در گرید یک خشکی وگرید دو و نیم گرمی قرار دارد.

نکات قابل توصیه:

مصرف دراز مدت و خارج از دُز درماني توصيه نمي شود.

درصورت بروز  دل پیچه و تهوع و كرامپ هاي شكمي مي توان از شربت بنفشه و يا روزانه 1 قاشق چايخوري انيسون و يا گل سرخ استفاده نمود.

محصولات مکمل:

                   قرص گیاهی خولنجان(وارمر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *