اجزاء اصلی فرآورده:

Quercus castaneifolia(مازو)           Punica granatum(انار)           Castaneas ativa (شاه بلوط)

                                    Rhus coriaria (سماق)                 Myrtus communis (مورد)

مواد مؤثره:

اسانس؛ میرتول، میرتنول، میریس تی سن، سینئول، اکالیپتول، میریستین، تانن، ماده تلخ کوئرسین، کاتشین، مواد روغنی ، پروتئین، قند، فلاونوييد، ترکيبات فنلي، آنتوسيانين

موارد مصرف:

اسهال را باز دارد و شکم را در ساعت ببندد.

مقدار و طریقه مصرف:

بزرگسالان هر 8 ساعت 1 ساشه را در نصف لیوان آب ولرم میل نمایند کودکان نصف این مقدار را مصرف کنند.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف:

هیچ عارضه جانبی و موارد منع مصرفی گزارش نشده است .

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

اسهال (Diarrhea) وضعیتی است که در آن فرد بیمار، دست کم سه بار در روز دفع مدفوع روان یا مایع دارد. این حالت می‌تواند چند روز به طول بیانجامد و موجب کم آبی بدن ‌شود که در پی از دست دادن مایعات رخ می‌دهد. نشانه‌های کم آبی معمولاً با از بین رفتن کشش طبیعی پوست و تغییر در شخصیت آغاز می‌شود. این وضعیت می‌تواند پیشروی کند و در حالات حادتر منجر به کاهش ادرار، رنگ‌پریدگی، ضربان سریع قلب، و کاهش در پاسخگویی شود. ولی مدفوع روان اما بدون آب در کودکانی که از شیر مادرتغذیه می‌کنند می‌تواند طبیعی باشد. در واقع اسهال، آخرین پاسخ روده به چندین عامل محرک است که توسط عوامل عفونی یا غیرعفونی ایجاد می شود. از طرفی اسهال را می توان به عنوان نوعی مکانیسمجبرانی یا compensatory مورد توجه قرار داد که به وسیله آن، بدن خود را از ماده ی مضر رها می سازد. اسهال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد: خوردن مواد نامربوط  ، خوردن برخی مواد فاسد، پرخوری، اسهال باکتریایی، اسهال ویروسی، اسهال قارچی، اسهال ناشی از آلودگی انگلی، اسهال ناشی از آلودگی به برخی تک یاخته ها، اسهال ناشی از بیماری های دستگاه گوارش. که در نهایت تمامی این علل با دو مکانیسم ایجاد اسهال میکند، اسهال ترشحی(شایع‌ترین علل این نوع اسهال، توکسین ویبریو کلرا – ویبریوها باکتری‌های گرم منفی و دارای تاژک هستند) اسهال ترشحی زمانی رخ می‌دهد، که درآن ترشح به درون لومن روده بیشتر از بازجذب در دیوارهٔ روده رخ دهد در این نوع از اسهال، اسمولاریتهٔ ترشحات روده‌ای با پلاسما برابر است و با ناشتا بودن، اسهال ادامه می‌یابد. اسانس های فرآورده از بهترین ضد عفونی کننده ها و بهترین ضد التهاب با اثرات آنتی هیستامینی و ضد اسپاسمی که در مداوای اسهال ترشحی بیشتر کارآیی دارد. اسهال اسموتیک؛ (که بیشتر به بیماری های سیستم گوارش مربوط میشود.)

اگر میزان مواد محلول در لومن روده افزایش یابد، این مواد محلول اضافی بازجذب نشده و به دنبال آن، آب هم بازجذب نمی‌شود و در نهایت اسهال پدید می‌آید. تانن های قوی و فلاونوئید کاتشینی فرآورده، خاصیت قابض فرآورده را تضمین مینماید و نقش خود را در درمان اسهال های با مکانسیم اسموتیکی اعمال مینماید.

اثرفارماکولوژیک دارو از منظر مبانی طب سنتی:

اسهال ممکن است از اثر چگونگی غذا ( غذای ناسازگار، غذای زیاد) باشد یا از چگونگی حالت اندامان (معده، ماساریقا، کبد، طحال، روده ها، سر) اگر از غذای ناسازگار، اسهال و قی با هم رخ داد (هیضه) اسهال را بند آور ولی اگر تنها اسهال است یا از خوردن غذای بیش از حد است بگذار که ماده اسهالی بیرون ریزد، بعد از خروج ماده ناسازگار مریض را گرسنه نگه دار سپس از ترکیب هلسی استفاده کن که این ترکیب برای از بین بردن ضعف معده ناشی از اسهال نیز کار ساز است و چنانچه اسهال در اثر سوءمزاج ایجاد شده به دنبال حالات اندامان رخ داده ترکیب هلسی، فرمول عمومی از بین برنده هر نوع ماده رطوبی ناباب و خلط فاسد از یک طرف و حمایت معده از طرف دیگرمی باشد.

نکات قابل توصیه:

زنان باردار از مصرف آن پرهیز نمایند. این دارو به علت ترکیبات تانن دار باید به صورت دوره ای مصرف شود.

محصولات مکمل:

قرص کولیت(خطمی)            ،       گرانول سداتیو

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *