اجزاء اصلی فرآورده:

(مرزنجوش) Origanum Mayorona ,(گشنیز)Coriandrum sativum ،(اسطوخودوس)Lavandula Stoechus

    (کندر) Boswellia freerana ،(هلیله کابلی)Terminalia chebula ،(مصطکی) Pistacia lenticus

مواد مؤثره:

سینئول، اسید والریانیک، لینائول، بورنئول، تریپنئول، ساپینن، فلاونوئید، تانن، ماده ی تلخ، اسید بوزولیک، اسید ماستیسیک.

موارد مصرف:

براي انواع سرماخوردگي‌، از بين بردن كليه علائم ذات الريه، سرفه‌هاي مزمن، برونشيت، آسم و آمفيرم مفيد مي‌باشد.

مقدار و طریقه مصرف:

هر 8 ساعت 2 عدد قرص مصرف شود.

در موارد حاد و شدید از بیماری می توان دُز مصرف را در هر 8 ساعت تا 3 عدد افزایش داد تا اثر مطلوب بدست آید.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف:

هیچگونه عوارض جانبی و موارد منع مصرفی ندارد.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

اسانس های موجود در فرآورده مانند سینئول، بورنئول، تریپنئول، مسئول اثرات آنتی باکتریال، ضد التهاب، خلط آور، باز کننده  مجاری هوایی می باشند وسبب تحریک مژک های اپی تیلیوم تنفسی و جلو گیری از فلج شدن آنها که بدنبال عفونت های مزمن ایجاد می شود، میگردند و بدین ترتیب از اختلال مکانیسم های حفاظتی راه های هوایی جلوگیری مینمایند. اثرات مسکن، آرام بخش فرآورده را اسید والریانیک به عهده دارد که همراه با فلاونوئید ها و ساپونین های موجود، خاصیت ضد حساسیت، ضد اسپاسم، ضد گرفتگی عضلانی دارو را ایجاد می نمایند که برای کنترل سرفه و خنثی نمودن انقباض های اسپاستیک عضلات صاف برونشیول ها ضروری میباشند. تانن موجود در فرآورده اثرات ضد باکتریال و ضد عفونت اسانس ها را افزایش میدهد. موسیلاژ گیاهی موجود در فرآورده با داشتن خاصیت التیام بخشی، محافظت کنندگی و نرم کنندگی و کاهنده ی تحریکات مخاط در مداوای سرفه برطرف کردن گرفتگی و خشونت صدا موثر خواهد بود.

در نهایت این ترکیب گیاهی با دارا بودن مواد موثره ی خاص و مکمل می تواند در درمان سرماخوردگی و  انسداد مجاری هوایی و عفونت و روندهای ترکیبی انسدادی – تخریبی ریه که منجر به کاهش مسافت تام غشاء تنفسی می گردد (ذات الریه، برونشیت، آسم، آمفیزم) موثر واقع گردد.

اثر فارماکولوژیک دارو از منظر مبانی طب سنتی:

از دیدگاه طب سنتی نیز گیاهان این ترکیب علاوه بر خاصیت های اصلی محلل و مقوی  که باعث از بین بردن خلط فاسد شده و مانع اثرات مواد زائد بر اندام می شوند با دارا بودن خواص جالی، مفتّح، مرخّی اولا با کمک حرارت و رطوبت و کاهش قوام اندام، دیامتر منافذ و مجاری را افزایش داده و از این طریق از انسداد مجاری تنفسی جلوگیری نموده ثانیا با کمک تقطیع اخلاط فاسده از شکل قطعات درشت به ذرات ریز و  با کمک خاصیت غسال بودن رطوبت لازم برای به جریان انداختن مواد زائد و رقیق کردن و دفع آنها، ماده ی داخل تجویف منافذ را دفع و اندام را ازاخلاط چسبنده رها مینمایند.

نکات قابل توصیه:دوره درمان براي سرماخوردگي‌هاي معمولي 15 روز و در نوع مزمن 2 الي 4 ماه مي‌باشد. هیچگونه اثرات آنتاگونیستی با داروهای شیمیایی ندارد

محصولات مکمل:

ضدسرفه(سعال)                         گرانول بخور ضد درد پیشانی و شقیقه (ضد سینوزیت)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *