اجزاء اصلی فرآورده:

 Achillae millefolilm   (سر شاخه گلدار بومادران)       

مواد مؤثره:

اسانس (کامازولین؛ پرکامازولین و آزولین)، گلیکوزید آلکالوئیدی (آپیلین؛ آلی لئین؛ اینولین)، اسید ایزوالریائیک، و اسید سالیسیلیک، فلاونوئید (آپی ژنین) ایزو فلاون؛ بی فلاون؛ تانن؛ مواد تلخ؛ نیاسین.

موارد مصرف:

در انواع ترشحات رحمی و واژینال با علایم خارش و سوزش واژن و زخم های دهانه رحم؛ افزایش آزار دهنده ترشحات رحمی. برطرف کننده بیماری التهابی لگن (PID).

مقدار و طریقه مصرف:

یک قاشق آرد برنج را تف داده و قبل از ریختن روغن، یک ساشه  به آن اضافه شود سپس آب و روغن و شکر اضافه نموده یکبار در روز میل شود. در عفونت های شدید روزی دو مرتبه میل گردد.

عوارض جانبی:

به علت اثر آرامبخشی گاه ایجاد خواب آلودگی می کند؛ درماتیت تماسی و حساسیت به نور نیز در افراد دارای حساسیت دیده شده است.گاه منجر به تحریک و شروع انقباضات رحمی  می گردد.

وموارد منع مصرف:

در دوران بارداری مصرف نشود. در کودکان زیر دو سال استفاده نگردد.در افراد با حساسیت های فصلی با احتیاط استفاده شود.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:

فرآورده به علت داشتن ترکیبات سزکویی ترپن، لاکتون یا آزولن اثرات ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد که ناشی از اثر مهاری بر فعالیت تنفسی لوتروفیلهای انسان است و این اثر ضد التهابی قابل مقایسه با دارو های ایزو متالین می باشد. فرآورده در درمان مشکلات تنفسی نیز به کار می رود. دارای خاصیت ضد اسپاسم، ضد التهاب، التیام دهنده موضعی، محرک انعقاد خون، التیام دهنده زخم و جراحت، درمان مشکلات سیستم گوارشی (آرام بخش دردهای معدوی و درمان بی اشتهایی) ضد عفونی کننده مجاری ادرای، ادرار آور، منظم کننده قاعدگی، کاهش دهنده دردهای ماهیانه بانوان.درمان مشکلات و بیماری های قلبی و عروقی ـ کاهش فشار خون، ضد ترومبوز مغزی و شریانی، تقویت کننده رگ های واریسی، معرق، تب بر، ضد ویروس، ضد باکتری، ضد کرم، شستشو دهنده، ضد عفونی کننده، ضد درد و مسکن می باشد. فلاونوئیدهای آن خواص آنتی اکسیدان ضد سرطان و التهاب، تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن و محافظت کننده کبد دارد. هم چنین مقوی، نیرو دهنده، رفع کننده بواسیر، التیام دهنده زخم و جراحت است. به علت قابض بودن در رفع ترشحات زنانگی،  بند آمدن خون و دیگر موارد اثر معالج دارد. با این خاصیت بر روی   مخاط ها موجب رفع احتقان و تسکین ناراحتی های اعضای ملتهب می شود. فرآورده در درد های لگنی ناشی از اسپاسم های عضلات لگن (پارامترو پاتی های اسپاستیک) که علت خاصی برای آن ها پیدا نمی شود موثر می باشد،  این دردها در زیر شکم و لگن و کمر احساس می شوند. هم چنین در ترشحات رحمی و خارش مهبل دردهای قاعدگی، درد های ناشی از فشار های عصبی که در ناحیه لگن احساس می شود موثر است. در مطالعه ی که جهت بررسی اثرات ضد میکروبی اجزا فرآورده انجام گردید،  مشخص شده است.

عمده ترین اثر ضد میکروبی درمورد فاز کلروفرمی عصاره فرآورده بر روی باکتری استاف اورنوس می باشد البته اثرات مهاری نسبی آن بر روی آسپرژیلوس هم مشخص گردید. در مطالعه ی دیگر که بر روی اثرات ضد باکتری و ضد قارچی اجزا فرآورده انجام شد مشخص گردید که اثرات آن بر 17 طیف از باکتری ها و قارچ ها از جمله کاندیدا آلبیکنس بوده در تحقیق دیگر مشخص شد که فرآورده کاهنده ترشحات غیر طبیعی رحمی ناشی از التهاب می باشد.

اثر فارماکولوژیک دارو از منظر مبانی طب سنتی:

هر خلط ناسالم که در مسیر خروج و دفع قرار نگیرد یا هر خلط سالم که مسیر طبیعی خود را ( تبدیل به اعضا شدن) نپیماید در شرایط حبس، خفه و متعفن می شود و مراحل پنج گانه عفونت را که شامل ؛ تجمع و ایجاد گرمی، جدا شدن گوهر اخلاط، تغییر و تبدیل مزاج اندام ، دخالت رطوبت ناشناخته، ایجاد تب ( به صورت سیستمیک یا ارگانیک ) را طی می کند. فرآورده هلسی بر آن است که عفونت را در همان مرحله تجمع با از بین بردن خلط ناسالم از مرحله آمیزش اخلاط جلوگیری به عمل آورد یا با دخالت در مرحله سوم ، زمینه اثرگذاری مستقیم یا غیر مستقیم عامل خارجی ( اسباب ستّه) را از بین ببرد پس  در فرآورده  از الگوی خواص؛محلل + جالی + مفتح + قابض درمعدل مزاجی گرم و خشک پیروی نماید. فرآورده هلسی متشکّل از گیاه اختصاصی سیستم تناسلی در زنان می باشد و در ابعاد مختلف بیماری های این ارگان جنبه درمانی بسیار موفق دارد و بدون اثر

گذاری منفی در محیط PH رحم، تازگی و نرمی لازمه بافت مخاطی و اندام های ضمیمه را حفظ نموده تنظیم کننده ساعت بیولوژیک و میزان خونروش نیز می باشد.

نکات قابل توصیه:

در موارد زخم های عود کننده دهانه رحم که منجر به بروز ترشحات غیر طبیعی می شود لازم به انجام نمونه گیری و تست پاپ اسمیر جهت رد بیماری های خطرناک می باشد. در صورت عفونت شدید از پودر ضد عفونت هلسی (استعمال خارجی) استفاده شود. در صورتی که فرد پس از مصرف دارو احساس حرارت و گر گرفتگی داشت از قرص ضد اگزما استفاده شود. طول درمان یک ماه پس از بهبود علائم می باشد.. افزایش ریسک خونریزی با وارگارین و سالیسیلات ها. با فاصله دو ساعته از قرص آهن استفاده شود. هیچگونه اثرات آنتاگونیستی با داروهای شیمیایی ندارد .

محصولات مکمل:

گرانول گیاهی حلبه ضدعفونت شستشوازبین برنده انواع  عفونت های سیستم واژنال

گرانول  گیاهی درماتیت ضدعفونی کننده و التیام دهنده زخم ها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *